כאבים כרונים

כאב כרוני – מה זה ואיך פיזיותרפיה יכולה לעזור

ברוב המקרים כאב זו חוויה ממש לא נעימה שאף אחד לא אוהב. הבעיה מתחילה כאשר יש כאבים שפשוט מסרבים לעזוב. מעל 16% מהישראלים סובלים מתופעה שנקראת כאב כרוני. זה כאב שפשוט לא מפסיק ולעיתים נשאר למשך שנים. אבל חשוב לדעת שגם לאחר שנים של כאב יש מה לעשות. אפשר להקל ובמקרים מסויימים להעלים את הכאבים. זהו תהליך שלרוב לוקח זמן, אבל ההתמדה משתלמת. 

בקליניקה אנחנו בטפלים מאנשים שסובלים מכאבים במשך שנים. אנחנו עושים את זה בשיטות מוכחות מחקרית (לא במקרה מוביל את הצוות ד"ר לחקר כאב).

מילים כמו פיברומיאלגיה, כאבים נוירופתיים, כאבים אוסטיאוארתריתיים וגם כאבי גב תחתון נכנסים כולם לאותו סל של כאבים כרוניים. איך אבחנות כל כך שונות נכנסות יחד לתוך אותו סל? כולן מתארות מצב של כאב שנמשך פרק זמן ארוך ופוגע באיכות החיים. איך פיזיותרפיה יכולה לעזור לכל אלה? בואו נעשה קצת סדר

במהלך החיים אנחנו לא חושבים שנאלץ להתמודד עם כאב שלא עוזב. הרי בדרך כלל כשאנחנו חווים כאבים הם פשוט עוברים בשלב כזה או אחר. מה שלא כולם יודעים הוא שלעיתים כאב יכול "להיתקע" איתנו. הסיבה לכך נעוצה בשינוי שמערכת העצבים (או יותר נכון מערכת הכאב) שלנו עוברת. 

המסלול שעובר אדם עם כאב כרוני דומה בדרך כלל למסלול של כל אדם רגיל שחווה כאב. אולי הוא נפצע ואולי רק עשה "תנועה לא טובה". הוא מחכה שהכאב יעבור כמו תמיד, אבל זה פשוט לא קורה. משם הוא הולך ומתייעץ עם רופאים, פיזיותרפיסטים, מטפלים וחברים רק בשביל לקבל קצה חוט שיוביל אותו להרפיה מהכאב. הבעיה היא שכל אדם חווה כאב בצורה שונה, וכל כאב של אדם שונה מושפע מדברים שונים. או במשפט פשוט יותר – כאב כרוני זה דבר מורכב. 

אז איך מטפלים בכאב כרוני?

כאשר תחפשו בגוגל את הפיתרון לכאב שלכם תמצאו עשרות (אפילו מאות) של טכניקות, שיטות, טיפולים, תרופות, ניתוחים, פרוצדורות ועוד. אז מה הטיפול הטוב ביותר בשביל הכאב שלכם? זה פשוט, לא לטפל בכאב, לטפל בבן אדם.

אנחנו יודעים שהמשפט הזה עשוי לבלבל, אבל זו המציאות. לא כל פתולוגיה ספציפית ניתנת לטיפול על ידי טיפול קסם אחד. כמו שכבר אמרנו, הכאבים של אנשים שונים מושפעים מדברים שונים, ולכן הדרך לטיפול היא שונה אצל כל אחד. ולכן אנחנו לא מטפלים בכאב, אנחנו מטפלים באדם שסובל מכאב.

איך ניגשים לטיפול בכאב כרוני במרכז של איה וגיל?

תהליך הטיפול מתחל עם היכרות, חשוב לנו להכיר לעומק את האדם שיושב (או עומד כי כואב לו לשבת) מולנו. איך קוראים לו, בן כמה הוא, במה הוא עוסק, איך נראים החיים במעגל המשפחתי, התמיכה שיש לו, עבודה, הקשיים שלו, ההרגלים שלו, מה הוא אוהב לעשות, מה מגדיר אותו, איך הוא רואה את הבעיה שלו, מה חשוב לו בטיפול, איך הוא רואה את התהליך, מה יחשב כהצלחה בשבילו ועוד. התשובות  חשובות כי הן מספקות רמזים לבחירת התהליך שיעזור בהפסקת הכאבים.

מה תהליך הבדיקה כולל?

  • בדיקה: בבדיקה אנחנו (המטופל והמטפל) מנסים להגדיר את המגבלה ולהבין ממה היא נובעת. ומי שמכיר קצת את עולם הטיפול בכאב יודע שזה לא דבר פשוט.
  • גיבוש תכנית טיפול אפקטיבית: בניית תוכנית הטיפול היא הוליסטית. לאחר חקירה של כל הדברים שעשויים להשפיע על הכאב של המטופל, אנחנו בוחרים ביחד את תוכנית טיפול


מה התוכנית יכולה לכלול?

  • הדרכה לשינוי הרגלים ש"מנציחים את הכאב". 
  • אימון עם דגשים ספציפיים לחיזוק הגוף והקלה בכאב.
  • חשיפה מדורגת לפעילות מהנה.
  • טיפול שכולל מגע להפחתת הכאב.
  • מגוון טיפולים שיכולים להקל על הכאב ולהשיג למטופל יותר כוח, עצמאות, ביטחון בגוף ויכולת לנוע טוב יותר עם פחות כאב.

הדרך שאנחנו מציעים לטיפול בכאב קצת שונה

במקום לנסות להסתכל על הפתולוגיה כמקור היחידי לכאב (כשהמחקר מראה שלא כך המצב), אנחנו מעדיפים להסתכל עליך כמכלול ועל הכאבים שלך כתוצאה של מערכת מורכבת. 

זה תהליך שבסופו הרבה אנשים הצליחו להפחית את הכאבים שלהם, התחילו לזוז בצורה חופשית יותר עם הרבה פחות מגבלות. ובעיקר, חזרו ליהנות מהחיים ומתנועה. אנחנו מזמינים אותך לשאול כל שאלה ולקבל שיחת ייעוץ ללא כל התחייבות. 

ליצירת קשר